Nieuws
Bedrijfsarts moet sneller doorverwijzen
Dit artikel is geschreven op 27-10-11
Zorgverzekeraars moeten specialistische zorg royaler vergoeden als de bedrijfsarts daar om vraagt. Verder moeten huisartsen, maar ook bijvoorbeeld fysiotherapeuten, een grotere rol spelen bij het gezond houden van werknemers.
Dat schrijven staatssecretaris De Krom (sociale zaken) en minister Schippers (volksgezondheid) in hun reactie op het Astri-rapport, dat afgelopen zomer talloze gebreken in de bedrijfsgeneeskundige zorg aan het licht bracht.
De Krom en Schippers veroordeelden al eerder de gesignaleerde schendingen van het medisch beroepsgeheim. Nu laten ze weten dat ze de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) hebben gevraagd hier extra alert op te zijn. Ook moet de IGZ, samen met de Arbeidsinspectie, erop toezien dat arboartsen zich niet uitgeven voor bedrijfsartsen. Arboartsen zijn basisartsen, bedrijfsartsen hebben zich na hun basisopleiding gespecialiseerd.
Dat bedrijfsartsen onder druk worden gezet, bijvoorbeeld als een werkgever een werknemer sneller gezond verklaard wil hebben, is vooral een zaak van de beroepsgroep en artsenfederatie KNMG, vindt het kabinet. Zij moeten dus samen bedenken hoe collega's, wier onafhankelijkheid wordt beproefd, ondersteund en geadviseerd kunnen worden.
De bedrijfsarts moet verder werknemers gemakkelijker kunnen doorverwijzen naar bijvoorbeeld medisch specialist, psycholoog of psychiater. 'Nu blijkt het weleens lastig te verwijzen naar een passend zorgaanbod', aldus de brief aan de Tweede Kamer.
Zorgverzekeraars willen zo'n verwijzing lang niet altijd betalen, omdat bedrijfsartsen sinds de nieuwe zorgverzekeringswet uit 2006 niet meer zelfstandig mogen doorverwijzen. 'We zullen overleggen met de zorgverzekeraars over deze signalen', aldus De Krom en Schippers.
De bewindslieden willen dat bedrijfsgeneeskundige zorg niet het exclusieve domein blijft van sociale partners, bedrijfsartsen en arbodiensten. 'Wij zouden hier een vierde actor aan willen toevoegen: de huisartsen dan wel de (bredere) zorgsector.'
Zo helpt goed overleg tussen verloskundigen en bedrijfsartsen om aanstaande moeders beter op hun werk te begeleiden, denkt het kabinet. Daarbij zal worden samengewerkt met het College Perinatale Zorg. Dat college moet regelen dat verschillende zorgverleners beter samenwerken om bijvoorbeeld het relatief hoge sterftecijfer voor en na de bevalling te verminderen.
Bron: Trouw.nl - 30 september 2011

